REKLAMA

BIRCZA. Nowi żołnierze polskiej armii! Przysięgę złożyły 24 osoby (VIDEO, ZDJĘCIA)

BIRCZA. Nowi żołnierze polskiej armii! Przysięgę złożyły 24 osoby (VIDEO, ZDJĘCIA)

BIRCZA / PODKARPACIE. 24 osoby złożyły w Birczy przysięgę, wstępując tym samym w szeregi polskich sił zbrojnych. Od dzisiaj współtworzą 20. Przemyską Brygadę Obrony Terytorialnej. Uroczystość miała podniosły charakter, a oprócz głównych bohaterów, czyli samych żołnierzy, uświetnili ją przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz rodziny terytorialsów.

Ostatnie miesiące i lata pokazały, jak pomocną dla mieszkańców wsi i miast formacją jest WOT. Przemawiający w Birczy parlamentarzyści podkreślali, że osoby decydujące się na wstąpienie do wojska, biorą na siebie ogromną odpowiedzialność, a ich służba dla Polski jest bezcenną wartością.

Zapraszamy do obejrzenia naszej RELACJI VIDEO oraz galerii ZDJĘĆ.

04_21

W niedzielę 29 stycznia w Birczy, słowa roty wypowiedziało 24 żołnierzy, którzy zakończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Zasilą oni 20. Przemyską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Głównym zadaniem brygady jest wspieranie działań funkcjonariuszy straży granicznej w sytuacjach kryzysowych na granicy.
 
W marcu 2021 r. minister obrony narodowej podpisał decyzję o powstaniu 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowódcą przemyskich terytorialsów jest płk Daniel Błotko.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

Hasłem przewodnim terytorialsów jest „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. W jego myśl, żołnierze WOT oddelegowywani są do obrony kraju lub pomocy w sytuacjach kryzysowych, głównie na terenie miejsca zamieszkania.

Za pozostawanie w gotowości, każdy żołnierz WOT otrzymuje około 450 zł miesięcznie oraz dodatkowe uposażenie za każdy dzień odbytej służby lub szkolenia.

8_7

Proces formowania oddziałów i pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) podzielony został na etapy.

– W latach 2016 – 2018 utworzono w Warszawie Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) oraz rozpoczęto proces formowania trzech BOT w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

– W latach 2017 – 2019 zainicjowano formowanie kolejnych trzech BOT dyslokowanych w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim oraz utworzono Mobilny Zespół Szkoleniowy.

– Do końca 2020 roku sformowano kolejne BOT dyslokowane w województwach: pomorskim, kujawsko – pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim, śląskim.

– 18 marca 2021 roku minister obrony narodowej podjął decyzję o utworzeniu 3 nowych brygad obrony terytorialnej: 18 Stołecznej Brygady OT w Warszawie, 19 Nadbużańskiej Brygady OT w Chełmie oraz 20 Przemyskiej Brygada OT w Przemyślu oraz formowaniu kolejnych sześciu batalionów lekkiej piechoty w już istniejących brygadach. Docelowa liczebność formacji pozostaje bez zmian na poziomie 53 tys żołnierzy.

10_9

tekst, źródło: Red., Serwis Rzeczypospolitej Polskiej


30-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)